Patrový dům: Chytré řešení prostoru s jedinečným designem

Patrový dům je nejklasičtější typ rodinného domu, jaký si můžete představit. Jeho velké rozšíření na našem území proběhlo po 2. světové válce díky vývoji technologie výstavby. Objevily se prefabrikované stropní nosníky, které v kombinaci se stropní vložkou umožňovaly jednoduchou realizaci nosného stropu. Dřevěná schodiště byla nahrazována betonovými konstrukcemi díky větší dostupnosti cementu a využití technologie litého betonu. Ke zrychlení výstavby přispěly i první stěnové tvárnice. Výsledkem těchto změn byla rychlejší, snadnější, dostupnější a technologicky dokonalejší výstavba patrových domů.

Výhody patrového domu
K výhodám patrového domu patří kompaktní provedení, možnost návrhu samostatných bytových jednotek pro každé patro, jednoduché provozní oddělení spodního patra přístupného pro návštěvy a soukromé části v patře, větší možnosti architektonického řešení fasády domu, menší zastavěná plocha, vhodnost i pro svažité pozemky a možnost realizace balkónů.
Nevýhody patrového domu
Nevýhodou je složitější technologie výstavby. Pokud chcete, aby byl patrový dům bezbariérový, je nutné počítat s domovní zdviží nebo s využitím terénu (u pozemků s velkým sklonem), kdy lze navrhnout samostatný přístup do horního patra. Využití terénu pro přístup do patra však není plně bezbariérovým řešením.
Menší zastavěná plocha
Největší výhodou dvoupatrového domu je menší zastavěná plocha. Této výhody lze využít v případě, kdy jsme omezeni velikostí pozemku nebo nechceme z různých důvodů zastavovat drahocenný pozemek. Vnitřní dispozici lze rozvrhnout do dvou pater, čímž lze dosáhnout zmenšení celkové zastavěné plochy domu. Velikost zastavěné plochy ovlivňuje možnost vsaku dešťových vod a schopnost umístit dům na svažitý pozemek. Proto je patrový dům méně náročný na velikost a svažitost pozemku a i menší svažité pozemky jsou vhodné pro výstavbu tohoto typu rodinného domu.

Dvougenerační dům
Patrový dům byl a je oblíbený kvůli koncepci dvougeneračního domu. Domy se stavěly pro "staré" obývající spodní patro a pro "mladé", kterým nevadil přístup do bytu po schodech. Společné kuchyně a sociální zázemí byly postupně nahrazovány konceptem samostatných bytů v jednotlivých patrech. Typickým představitelem je dům, kde horní patro kopíruje svou dispozicí patro spodní. Využívalo se jednotné stoupající potrubí pro sociální zázemí a pozice komínu v jednotlivých patrech určovala umístění krbu. Patrové domy byly často podsklepeny a sklepní prostory se využívaly pro umístění kotelny, skladů či dílny. Obě bytové jednotky byly spojeny jednotným vstupem a zádveřím. Tato koncepce zajišťovala dostatek soukromí pro dvě generace jedné rodiny.

Dispoziční řešení
Dispozice dvoupatrového domu, který není dvougenerační se dvěma samostatnými byty, je často řešena následovně:
• V přízemí: vstup, obývací pokoj s kuchyňským koutem, technická místnost, šatna, koupelna s WC a pracovna.
• V patře: dětské pokoje, ložnice rodičů, rodinná koupelna, WC a šatna.
Architektonické řešení fasády
Dvoupatrové domy poskytují větší možnosti architektonického řešení fasády než bungalov. Jednotlivá patra můžeme různě odsazovat, předsazovat, zvětšovat, zmenšovat, barevně či materiálově odlišovat a můžeme "rozbíjet" fasády různými tvary a pozicí oken.
Balkón
Pokud chcete nadzemní patro prosvětlit francouzským oknem, nabízí se možnost doplnit jej o balkón. Balkón je v poslední době nahrazován zábradlím a domy tak získávají nádech středomořských staveb. Pokud je však balkón vaším snem, lze díky moderním technologickým řešením navrhnout balkón bez tepelných mostů, které v minulosti často způsobovaly problémy.

Nevýhody konstrukční
Realizace dvoupatrového domu je větší výzvou než stavba bungalovu. Hmota dvou pater nad sebou vyvolává větší zatížení základů. Konstrukčním problémem je také řešení schodiště a stropu s výměnou pro schodiště a komín. Pokud je navržen klasický krov, musíme řešit podpory vaznic, které bodově zatěžují stropní konstrukci a mohou zasahovat do dispozice interiéru druhého patra.
Schodiště
Nevýhodou dvoupatrového domu je právě schodiště. Pokud je špatně navrženo, ať už z architektonických důvodů nebo s hraničními hodnotami rozměrů schodu, nebude nikdy pohodlné. Schodiště zabere minimálně 6 m² zastavěné plochy v každém patře. Tento prostor je třeba dostatečně osvětlit a někdy i odvětrat. Prostor pod schodištěm lze však efektivně využít jako sklad.

Bezbariérovost
Největší slabinou patrových domů je fakt, že nejsou bezbariérové. Zákazníci často plánují patro nevyužívat v případě nemohoucnosti vystoupat po schodech. Naštěstí mohou být patrové domy navrženy i jako bezbariérové. Toho lze dosáhnout pomocí výtahu nebo zdviže. Levnějším řešením je instalace schodišťové plošiny.
Ať už se rozhodnete pro patrový dům, bungalov nebo jiný typ rodinného domu, nejdůležitější je, aby splňoval vaše představy o pohodlném a útulném bydlení.

Pokud si nevíte rady s návrhem, rádi vám pomůžeme optimalizovat prostor a navrhnout dům, který bude nejen praktický, ale také vizuálně atraktivní. Vaše představy o ideálním bydlení proměníme v realitu – stačí se na nás obrátit.
Ing. Lukáš Kozák