Návrh interiéru domu z hlediska dostatečného denního osvětlení

18.12.2022

Slunce je zdrojem přirozeného tepla a světla. Vzájemné působení světla a prostoru se vyvíjí od nulového požadavku v jeskyních pravěkých lidí až po dnes žádané prosluněné domy. Účinky slunce na člověka jsou vědecky potvrzeny a jsou stanoveny hygienické požadavky na minimální osvětlení pobytových místností. 

Denní světlo je pro lidský organismus blahodárné, proto musíme dbát na to, aby měl dům dostatečně prosvětlené místnosti. Toho docílíme správným natočením domu na světové strany a dispozičním řešením interiéru. Dle normy ČSN 734 301 Obytné budovy jsou v části 4.3 definovány požadavky na minimální osvětlení obytných místností. Pro jednoduchost postačí, když si budeme pamatovat, že místnost musí být prosluněná minimálně 90 minut a součet ploch oken v místnosti se musí rovnat 10 % podlahové plochy místnosti. 

Místnosti, které posuzujeme z hlediska minimálního oslunění, jsou místnosti pro pobyt obyvatel domu. Jsou to zejména obývací pokoje, denní místnosti, dětské pokoje, pracovny a jídelny. Ložnice je specifická v účelu využití. Vzhledem k tomu, že je to místnost určená pro spaní, není nutné splnit požadavek na minimální osvětlení. Pokud ovšem budete chtít využívat ložnici i jako domácí pracovnu, pak je dobré minimální osvětlení zajistit. U domácí pracovny, kde budete fungovat 8 a více hodin, není vhodné, abyste pracovní dobu strávili v chladné a tmavé místnosti.

Vhodné umístění jednotlivých místností je patrné z tohoto obrázku. 

Pro názornou ukázku jsem si připravil jednoduchý model domu. Umístil jsem jej na diagram zastínění podélně na ose západ-východ. Slunce vychází vždy na východu a zapadá na západě.

Obývací pokoj je osvětlován okny od 7 do 9 hodin. Od 9. hodiny ranní je osvětlován i pokoj nalevo. 

Od 10:00 do 13:00 jsou obě místnosti osvětlovány z jihu.  

Od 14:00 světla v obývacím pokoji pozvolna ubývá a začíná být osvětlována místnost nazvaná ložnice. Postupem slunce na západ je obývací pokoj osvětlován méně. Nakonec slunce zapadá a tím je naše ukázka u konce.

Jak tedy navrhovat pozici jednotlivých místností? 

Na sever nejlépe umísťujeme místnosti, u kterých není požadavek na denní osvětlení. Je to vstup do domu, technická místnost, koupelna, WC, šatna, sklad, spíž, kuchyně a také ložnice, protože je to místnost, kam chodíme obvykle jen spát, a tak zde denní světlo není nutné.

Na východ je vhodné umístit kuchyni, pracovnu, pokoj a ložnici pro ty, kdo uvítají probuzení vycházejícím sluncem.

Na jih orientujeme hlavně denní místnosti, jako je obývací pokoj, dětské pokoje, herna, jídelna, dále pak terasu a na zahradě bazén.

Na západ je rovněž vhodné umístit denní pokoje, obývací pokoj a terasu. Sluneční svit ze západní strany obvykle vnímáme jako nejvydatnější zdroj světla. Tento pocit máme díky tomu, že nejčastěji jsme doma v odpoledních hodinách a vnímáme proto nejvíce světlo z jihozápadu. Doporučuji tedy, aby denní místnosti byly orientovány na jihozápad až západ.

Požadavky klientů jsou různé. Někdo má rád světla méně, někteří by nejraději neměli střechu, aby toho sluníčka měli co nejvíce. Výsledný návrh ovlivňuje více faktorů, ale oslunění považuji za jeden z nejdůležitějších. Přeji Vám, aby v tom Vašem domě bylo sluníčka co nejvíce.

Lukáš Kozák