Je právě pro Vás bungalov vhodný typ domu?

12.01.2023

Bungalov je nejrozšířenějším typem novostaveb rodinných domů. Jeho přednosti převyšují nevýhody a navíc má tento typ domu skvělý poměr cena/užitek.

Bungalov je nejuniverzálnější typ domu. Hodí se absolutně pro všechny, a to zvláště pro svou bezbariérovost. To je ta největší výhoda uvedeného typu domu. Ať už jste mladí, zdraví, nebo dříve narození, oceníte absenci schodiště, bezpečnost užívání, variabilitu dispozičního řešení, jednoduchou a levnou výstavbu a možnost využití nejvýhodnějších systémů vytápění či snadnou instalaci fotovoltaiky.

Bezbariérovost bungalovu je ta největší přednost oproti jiným typům rodinných domů. Díky tomu se jedná o univerzální dům vhodný opravdu pro každého. Postavíte-li dům v mladém věku, s přibývajícími roky se nemusíte obávat, že pohybová omezení Vám zabrání ve využívání domu. Je to dům na celý život. Absence schodiště do sklepa nebo do 2. patra zvyšuje bezpečnost užívání domu. V bungalovu se Vám nestane, že byste spadli ze schodů nebo vypadli z okna ve druhém patře - proto je tento typ tolik oblíbený jak u rodin s malými dětmi, tak u seniorů.

Jednoduchá stavba = rychlá a levná stavba. Další velkou výhodou bungalovů je jednoduchá koncepce výstavby. Nosnou svislou konstrukci tvoří pouze obvodové zdi, které jsou založeny na základových pásech a jsou ukončeny ve zhlaví ztužujícím věncem. Obvodové zdi jsou doplněny konstrukcí střechy, která je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky, které nevyžadují střední podporu. Výsledkem tohoto konceptu je jednoduchost, rychlost a zlevnění výstavby.

Variabilita dispozice. Návrh dispozice interiéru není ovlivněna středními nosnými zdmi. Tento fakt nám dává obrovskou svobodu v řešení interiéru, neboť nám umožňuje rozdělení vnitřního prostoru pouze příčkami a dává nám také možnost libovolně navrhovat okna.

Tím, že bungalov je koncepcí rozlehlý dům, nejvýhodnější systém vytápění představuje plošné podlahové vytápění. Díky vytápění relativně velkých ploch může být tento topný systém provozován při nízkých povrchových teplotách a nízké teplotě vstupní topené vody. Podlahové topení je nejlepším řešením moderních vytápěcích systémů s technologií založenou na nízkých teplotách při použití tepelných zdrojů, jakou jsou tepelná čerpadla, úsporné kondenzační kotle, elektrokotle a akumulační zdroje vytápění.

Velká plocha zastřešení domu nám rovněž poskytuje výhodné využití střechy na instalaci fotovoltaických panelů. Panely se totiž lépe navrhují na velkou plochu střechy s malým sklonem než například pro sedlovou střechu domu s obytným podkrovím.

Musíme ovšem zmínit i některé nevýhody bungalovu - jsou to nárok na velikost pozemku, svažitost, okolní patrová výstavba a vsakování dešťových vod.

Velikost pozemku. Pokud máte ideální rovinatý pozemek obdélníkového tvaru s minimální plochou 750 m2, troufám si odhadnout, že nebudete mít problém na pozemek umístit bungalov o velikosti zastavěné plochy 200 m2. Máte-li malý pozemek, může být problém najít pro bungalov dostatek místa. Uveďme si příklad řešení potřeb plochy u minimalistického bungalovu. Uvažujme o domu s vnějšími rozměry 8 x 14 metrů. Zastavěná plocha tohoto domu je 112 m2. Minimální odstup od hranice pozemku jsou 2 metry, toto pásmo okolo domu má tedy plochu 94 m2. Další plochu potřebujete pro parkování vozidel. Uvažujme o dvou vozidlech, která vyžadují 25 m2 plochy. Dále do domu potřebujete vstupovat po chodníku, který Vám zabere cca 3 m2 pozemku. Plocha "předzahrádky" domu v našem případě činí 36 m2. Do celkové potřebné plochy si ještě připočtěme plochu zahrady 270 m2. V našem příkladu je tedy výsledná celková plocha 540 m2. Pro výstavbu bungalovu o rozměrech 8 x 14 m tak potřebujete pozemek o rozměrech 540 m2.

Dalším omezením pro výstavbu bungalovu může být svažitost pozemku. Pokud má pozemek sklon do 10 %, lze plochu pro dům navrhnout kombinací výkopu a násypu. U pozemků s větším sklonem je nutné brát v úvahu složitější zakládání nebo zvolení jiného typu domu s menším nárokem na zastavěnou plochu.

Rovněž patrová výstavba v okolí zvoleného pozemku může ovlivnit volbu typu domu. Již jsem se setkal s pozemky, které byly pro bungalov z tohoto důvodu vyloženě nevhodné. Vybudování přízemního domu v zástavbě dvou- a vícepatrových rezidencí by vzbuzovalo v obyvatelích takového domu pocit, že je všichni sousedi mají "jako na dlani". Tím by byl narušen pocit soukromí, který je u rodinných domů žádaný

S větší zastavěnou plochou domu se zvyšuje i požadavek na vsakování dešťových vod svedených ze střechy. Tyto dešťové vody je nutné vsakovat na vlastním pozemku, daný pozemek však nemusí svou plochou a složením zeminy vyhovovat průsaku dešťových vod. Tento fakt tak může představovat další omezující faktor pro zvolení bungalovu jako vhodného typu domu.

Všechny uvedené vlastnosti bungalovu je nutné zvážit a pak se rozhodnout. Pokud budete chtít pomoci se rozhodnout kontaktujte mne, rád Vám pomůžu. 

Pokud chcete navrhnout bungalov, klikněte na odkaz a objednejte si studii.

https://online-projektant.cms.webnode.cz/3d-model/

Onlineprojektant - Ing. Lukáš Kozák