Funkční a pohodlné zádveří: Tipy pro dokonalý návrh

06.02.2025

Správně navrhnout vstup a zádveří však není vůbec lehké, protože je nutné vyřešit na malém prostoru spoustu požadavků. 

Jakou funkci má zádveří?

Zádveří primárně propojuje vstupní prostor se zbytkem interiéru. Neméně důležitá je však jeho funkce jako čisticího filtru. V naší zemi tímto jednoduchým způsobem zabraňujeme roznosu nečistot po domě – po vstupu se zouváme a boty odkládáme třeba do botníku. Jak jednoduché, že? Co by za tento zvyk dali třeba… Američané.

Zádveří zabraňuje skokovému ochlazení interiéru a je také komunikačním prostorem. Často propojuje více místností – někdy až tak, že vypadá jako showroom prodavače dveří. U honosnějších staveb, kde velikost domu odráží finanční úspěch majitelů, plní vstupní prostor i reprezentativní

Hlavní funkce zádveří:

Propojuje vstup s interiérem

Slouží jako čistící filtr

Pomáhá zabránit ochlazení interiéru

Je komunikačním prostorem

Má reprezentativní význam

Jak velké by mělo být zádveří?

Šířku odvozujeme od potřeby pro průchod osoby - 600 mm. Pro jednu osobu by postačil prostor 1000 mm široký. Pro běžný provoz rodinného domu je vhodnější počítat s minimální šířkou 1300 mm, kvůli možnosti pohodlného minutí dvou osob.

Pokud si klient bude přát navrhnout prostor i pro botník nebo věšák, prostor bychom navrhli 1600 mm široký. Pokud by klient chtěl šatní skříň v zádveří, prostor by byl široký 1300 mm + hloubka skříně. Nesmíme zapomenout u těchto stísněných prostor na tloušťku omítky! Proto je vhodné přičíst 50 mm jako rezervu. Nestane se tak, že rozměry místnosti po omítkách budou nedostatečné. V případě, že prostor by byl vytápěn nástěnnými radiátory, musíme přičíst i prostor pro instalaci radiátorů. 

Půdorysná délka zádveří se odvozuje od velikosti dveří. Vstupní dveře mají minimální šířku 900 mm a otevírají se do interiéru. Pokud je zádveří jednoduché bez dalších vstupů, navrhovali bychom délku 2150 mm. Tato délka se skládá z šířky dveří 900 mm a prostoru pro dvě osoby 1300 mm. Opět nezapomeneme na rezervu na omítky 50 mm. 

Jak správně navrhnout zádveří?

Zádveří, je i komunikačním prostorem, kdy ze zádveří vstupujeme do technické místnosti, garáže, skladu nebo na toaletu. Prostor následně navrhujeme tak, aby bylo pohodlné vstoupit do těchto místností i v případě, že v zádveří je přítomna jiná osoba. Typický případ ze života může být situace, kdy manželka jde do obchodu, před odchodem kontroluje vzevnějšek v zrcadle a vy potřebujete zrovna v tuto chvíli vstoupit do technické místnosti. Pokud budete mít malé zádveří, můžou vás tyto situace emočně zatěžovat.  

Vstup z garáže – na co si dát pozor?

Vstup z garáže do zádveří může být problematický. Idea klientů je, že vjedou autem do garáže a již jsou schovaní v domě. Neprší na ně, vytáhnou si nákup z auta a vstoupí do zádveří. Problém, který může nastat, je že než se zastaví motor auta, do garáže uniknou výfukem spaliny z motoru. Následně pak při vstupu z garáže se zápach spalin šíří do zádveří a následně do interiéru domu. Tento jev lze eliminovat vhodnou vzduchotechnikou, která se zapne po otevření garážových vrat a spaliny odsaje nebo i dobře navrženým přirozeným odvětráním garáže.  Problémy se zápachem spalin se vás samozřejmě netýká, pokud jezdíte elektromobilem nebo hybridem. 

Nejvýraznější případ, který jsme v minulosti řešili, vidíte na obrázku. Klient přišel s architektonickou studií, kde se do domu vcházelo naprosto nevhodně točitým schodištěm z garáže, která byla v podzemním podlaží. Schodiště ústilo přímo do prostoru haly, která sloužila i jako jídelna. Tehdy jsme doporučili klientovi uzavřít prostor schodiště dveřmi a přepracovat tvar schodiště. Klient ještě, na naší radu, vybavil dům vzduchotechnikou. Toto řešení se osvědčilo.

Reprezentativní vstupy pro honosné domy

U honosných reprezentativních domů navrhujeme vstupní halu, která má ohromit a zaujmout. Je důležitý první dojem. Pokud má dům velké místnosti doplněné zajímavými architektonickými detaily ve stejném duchu by mněla být navržena i vstupní hala. Pokud je dům dvoupatrový, měla by být vstupní hala vysoká přes dvě patra a minimálně stejně široká. Zajímavým doplňkem může být prosklená střecha, nebo průčelí domu.

Mělo by být zádveří oddělené od interiéru?

Pokud chceme, aby zádveří zabránilo nárazovému ochlazení při otevřených vstupních dveří, navrhujeme oddělit zádveří příčkou a dveřmi. Znáte ten pocit, když ležíte u televize v obývacím pokoji a někdo v zimě otevře okno? Rázem je po idyle! Tak tomu přesně oddělené zádveří zabraňuje. Nemusí se jednat přímo o vyzděnou příčku, dobře nám poslouží i posuvné dveře v pouzdře. 

Podlahové materiály do zádveří

Jako nášlapnou vrstvu v zádveří doporučujeme takový materiál, který lze snadno čistit. Nejlepším materiálem je keramická dlažba s podlahovým vytápěním. Další povrchy jsou již méně vhodné, ale žádné řešení nelze vyloženě zavrhnout jako chybné. Vzpomínám si, že jsme navrhli na výslovné přání klienta dřevěnou podlahu v kombinaci s radiátory. Vůbec to nevypadá špatně, v tom domě a klient je spokojený.

Příklad návrhu zádveří bungalovu

Uvedu příklad z praxe - návrh zádveří bungalovu. Ze zádveří chtěl klient vstupovat do technické místnosti. V zádveří chtěl mít jen věšák na kabáty. Klient měl ještě jednu prosbu. Nesnášel panelákový vstup do bytu, kdy návštěva se doslova mačká ve stísněném prostoru. Šířku prostoru jsme navrhli 1650 mm tzn. pro dvě osoby vedle sebe + věšák 300 mm a rezerva 50 mm. Délka zádveří vycházela z délky technické místnosti. Prostor je oddělen příčkou s otevíravými dveřmi. Prostor 1650 mm krát 1500 mm je dostatečný pro příchod a odchod návštěvy. 

Navrhnout funkční zádveří není tak úplně snadné. V některých případech je pro nás zádveří nejsložitěji řešený prostor z celé dispozice domu.

Pokud chcete pomoci s návrhem Vašeho zádveří v rámci studie rodinného domu, klikněte na odkaz pod článkem. Určitě něco vymyslíme. 

Ing. Martin Prokop - online projektant